На початку минулого століття Ужгород був частиною Австро-Угорської імперії та налічував майже 17 тисяч мешканців, серед яких значну частину становили євреї. Їхня громада була досить впливовою і мала у своєму розпорядженні лікарню, школу та банк. У 1904 році єврейська громада вирішила звести велику хоральну синагогу.
Більше ніж через сто років будівля цієї синагоги відома в Україні та за її межами як Закарпатська обласна філармонія з унікальною акустикою та частково збереженою автентичною архітектурою.
Адміністрація філармонії нещодавно відновила екскурсії будівлею. Тепер її можна відвідати щодня, коли немає концертів, з 14:00 до 17:00, лише за 50 гривень. Під час екскурсії відвідувачам розкажуть про історію споруди та покажуть унікальні елементи інтер’єру, що збереглися понад століття.
Історія будівництва синагоги
Синагогу було зведено у 1904 році для місцевої єврейської громади. Під будівництво громада отримала ділянку на березі річки Уж. Проєкт розробили угорські архітектори Дюла Папп і Ференц Саболч.
На спорудження будівлі витратили близько 200 тисяч крон, що тоді було еквівалентно 60 кілограмам золота. Для будівництва використовували італійську цеглу, червоне дерево, мармур та місцевий закарпатський камінь.
Будівлю зорієнтували так, що її головний вхід звернений на захід – саме в цьому напрямку тече річка Уж.
Особливості синагоги
Споруда вражала містян та туристів не лише зовнішнім виглядом, а й технічними рішеннями. На той час тут уже були проведені світло, вода і каналізація. Навіть був підігрів підлоги.
Чоловіки заходили до будівлі через центральний вхід, а жінки з подвір’я піднімалися одразу на балкони другого ярусу – для них був зроблений спеціальний вхід зі сторони річки.






Центральний купол у мавританському стилі понині залишається однією з головних окрас будівлі.
Особливу цінність мають і декоративні арабески – складний ліпний орнамент, що прикрашає внутрішній простір будівлі.





Від синагоги до філармонії
Під час Другої світової війни угорська влада депортувала більшість єврейського населення Ужгорода. Будівля синагоги пережила руйнування єврейських сакральних будинків.
У 1947 році радянська влада передала будівлю Міністерству культури УРСР. Тоді ж розробили план реконструкції синагоги, аби «пристосувати будівлю до сучасних потреб».

У 1974 році у філармонії встановили великий концертний орган чеської фірми Rieger-Kloss. Сьогодні це найбільший із чотирьох органів Закарпаття.







За окремою домовленістю, зокрема для екскурсійних груп, відвідувачі можуть послухати гру на органі у виконанні органістки Закарпатської обласної філармонії Катерини Гажо.
Ми дуже цінуємо кожного відвідувача. Іноді до нас приходять люди, завдяки яким ми й самі дізнаємось щось нове про нашу будівлю.
Для запису екскурсійних груп можна звернутися до адміністрації Закарпатської обласної філармонії у соціальних мережах або за телефоном: 095 163 95 33.





Варто додати, що раніше ми вже згадували про у Закарпатті відбувся урочистий запуск п’ятого табору «Бойові хом’ячки».