18.6 C
Uzhhorod
Четвер, 9 Травня, 2024

В Ужгороді суд підтримав “владний” “дерибан” понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській

В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській

Йдеться про територію понад 1 гектар із зеленими насадженнями в обласному центрі Закарпаття по вулиці Кримській, 24, поряд із ботанічним садом УжНУ. Дану територію обласна влада за сприяння депутатів Ужгородської міської ради, всупереч генплану, віддала приватним київським забудовникам під комплекс багатокартирних будинків площею понад 14 000 кв. м.

24 квітня суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Наталія Маєцька відмовила представникам ініціативної групи мешканців в позові до Ужгородської міської ради про визнання протиправним рішення від 30.03.2023 р. за №1229 «Про затвердження детального плану території, обмеженої вулицями Солов’їною, Красною, територією НПО Реабілітація та межею міста».

По суті справи мешканці мікрорайону доводять, що затверджений міськрадою детальний план території є незаконним. Оскільки він дозволяє забудову із 5-ти багатоквартирних будинків загальною площею 14 600 кв.м на території, яка відповідно до чинного генплану віднесена до садибної житлової і непередбачає там жодної багатоквартирної забудови.

Окрім того, на більшій частині території знаходятся багаторічні зелені насадження, 350 дерев з яких минулого року варварським шляхом було зрізано “невідомими” особами, що досі невстановлені правоохоронними органами.

Фактично суд знівелював значення та роль генерального плану як головного містобудівного документу, який визначає основний режим забудови та регулює розвиток міста на десятиріччя.

Натомість судом необгрунтовано було надано перевагу “точковому” документу – Детальному плану території, який “поспіхом” був затверджений місцевою владою на замовлення забудовників для реалізації їх комерційних інтересів, зокрема з порушенням процедури громадського обговорення, оприлюднення та розгляду звіту з СЕО.

Про рівень та якість зазначеного документу достатньо красномовно свідчить наступне. Згідно з текстом пояснювальної записки до Детального плану території він розроблявся щодо зовсім іншої частини міста – обмеженої вулицями Швабською, Мукачівською, Одеською, Тіхого, Конопляною, а “Звіт про стратегічну екологічну оцінку” щодо впливу на навколишнє середовище даного плану – стосується взагалі села Вовчого Свалявського району.

І саме цим документом було незаконно змінено функціональне призначення території (режим забудови) – з садибної із зеленими насадженнями на багатоквартирну із черговими “бетонними монстрами”. Таким чином завдяки закарпатській Феміді відтепер під загрозою існування і решта незабудованих територій, зокрема зелених зон та дворів в місті.

Більше того, як стверджує представник мешканців кварталу садибної забудови, адвокат Н.Майстренко, представники забудовника та міської ради протягом судового розгляду плутались в кінцевому призначенні даного житла. Так, спершу вони вказували, що це земля начебто для розміщення тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а потім для військовослужбовців. Однак підтверджуючих документів так і не надали.

За словами правників, суддя Н.Маєцька “узаконила” детальний план території, яким було не деталізовано, а всупереч закону змінено функціональне призначення території, визначене генпланом Ужгорода. Таким чином, всупереч головному містобудівному документу, приватним забудовником на земельній ділянці державної форми власності планується забудова п’яти п’ятиповерхових будинків із дворівневими квартирами

Як зазначає Н.Майстренко, передусім суд знехтував прямою нормою ч.1 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою чітко визначено, шо детальний план території ДЕТАЛІЗУЄ положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту БЕЗ ЗМІНИ функціонального призначення цієї території. Також судом необґрунтовано було відхилено висновок судової експертизи, якою експерт підтвердив аргументи мешканців про невідповідність оскаржуваного детального плану чинному генеральному плану м. Ужгорода.

З огляду на повну незгоду із рішенням суду першої інстанції мешканці готуються оскаржувати його в апеляційному порядку. Паралельно триває також судова боротьба і в інших споріднених справах.

Як раніше повідомлялось, у травні 2023 року в районі вулиці Кримської в Ужгороді на земельній ділянці, де заплановане скандальна забудова багатоповерхівок, почалися незаконні підготовчі роботи, внаслідок яких було зрізано 350 дерев. Цей факт було зафіксовано працівниками Державної екологічній інспекції у Закарпатській області.

У подальшому стало відомо, що на даній землі з кадастровим номером 2110100000:41:001:0600 площею 1,125 га, посеред кварталу садибної забудови із приватними будинками та зеленими насадженнями, забудовники, наближені до місцевої влади, планують забудову із 5-ти багатоквартирних будинків загальною площею 14 600 кв.м.

Вказана земельна ділянка була реалізована за 510 тис. грн, коли її реальна ринкова вартість сягає 1 млн. доларів. Тому представники мешканців запропонували владі не маніпулювати – реалізувати цю земельну ділянку на відкритому аукціоні за ринковими цінами, а виручені кошти спрямувати на придбання житла для військових.

Відповідно до проєкту висотність п’яти будівель повинна бути не вище 15 м, а щільність забудови – 450 чол./га. Тобто, чисельність мікрорайону зросте з урахуванням площі забудови на понад 500 осіб, що не узгоджується із існуючим станом інженерних мереж і комунікацій, які прокладались виключно власним коштом мешканців цього мікрорайону. Тому місцеві мешканці відкрито виступили проти даного будівництва комплексу багатоповерхівок, зокрема в судовому порядку.

Кінцевим бенефіціаром фірми-забудовника ТОВ «ДОМІНУС СТАРК» донедавна була юристка партії «Слуга народу» з Рівного Наталія Гуль, яка отримала право на забудову через Державне підприємство «ДОБРОБУД» Закарпатської ОДА. Дане підприємство має ознаки «прокладки» і неоднорозово фігурувало в сумнівних схемах по виведенню земель із державної власності у приватну під комерційні проекти.

 

Останні новини
Схожі новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я