У травні 2023 року на території по вулиць Кримська-Великокам’яна почались незаконні підготовчі роботи, внаслідок яких було зрізано 350 дерев, що було зафіксовано працівниками Державній екологічній інспекції у Закарпатській області. Як повідомили у Держекоінспекції, жодного погодження на таку рубку не видавалося, що у підсумку призвело до збитків у майже 170 тисяч гривень.
Як виявилося у подальшому, до незаконної вирубки згаданих дерев може бути причетне одне з державних підприємств, яке дислокується в Ужгороді, тому відповідні матеріали про дане правопорушення були скеровані у поліцію міста Ужгорода, яка повинна була внести відповідні відомості в ЄРДР та провести розслідування.
У подальшому стало відомо, що на даній території, посеред кварталу садибної забудови, із приватними будинками та зеленими насадженнями, забудовники, наближені до місцевої влади, планують забудову із 5-ти багатоквартирних будинків загальною площею 7500 кв.м. Відповідно до затверджених вихідних даних проєкту висотність будівель повинна бути не вище 15 м, а щільність забудови – 450 чол./га. Тобто чисельність мікрорайону зросте з урахуванням площі забудови на понад 500 осіб, що не узгоджується із технічними умовами та існуючим станом інженерних мереж і комунікацій, які прокладались виключно власним коштом мешканців цього мікрорайону.
Тож влітку цього року мешканці прилеглих до даної території вулиць Високої, Стрільничної, а також вулиць Північної, Великам’яної, Кримської, Угорської та Акацій в Ужгороді відкрито виступили проти даного будівництва комплексу багатоповерхівок, зокрема в судовому порядку.
Мешканці приватного сектору кварталу садибної забудови стверджують, що вулиці цього кварталу шириною 3 метри будували спільним коштом цієї частини ужгородської громади. Таким же чином вирішували і питання підведення водогону та прокладення гілки до централізованої каналізації. То ж мешканці прагнуть зберегти вказану територію саме для садибної забудови не вище 6 метрів.
Однак місцева влада, всупереч генеральному плану Ужгорода, непрозоро, з порушенням вимог щодо публічності (належного інформування громади про громадське обговорення) при обговоренні детального плану змінила функціональне призначення частини існуючих територій з садибної на багатоповерхову житлову забудову. Проігнорували на сесії міські депутати і зауваження правозахисниці Наталії Майстренко про невідповідність генплану. Відтак, без обговорення з місцевими мешканцями був затверджений детальний план території, який, вочевидь, суперечить вимогам законодавства.
Раніше дана ділянка належала Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення на праві постійного користування, який в серпні 2022 року на підставі звернення голови Закарпатської ОВА В. Микити відмовився від її частини. У підсумку, через відповідні розпорядчі акти керівництва ОВА державним підприємством «ДОБРОБУД» Закарпатської ОДА, яке має ознаки «прокладки», було реалізовано схему передачі приватному забудовнику з офісом у м. Києві права на забудову даної території під комплекс багатоповерхівок.
Відтак земельна ділянка державної форми власності з кадастровим номером 2110100000:41:001:0600 площею 1,125 га по вул. Кримській, 24, була передана під будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків, що не відповідає за функціональним призначенням генплану міста. Кінцевим бенефіціаром фірми-забудовника ТОВ «ДОМІНУС СТАРК» є юристка партії «Слуга народу» з Рівного Наталія Гуль.
Таким чином, земельні ділянки в Ужгороді виводяться із володіння і користування держави (державних підприємств, установ, закладів, організацій) на користь приватних забудовників. Варто зазначити, що окрім території по вулиці Кримській, Закарпатська ОВА через підконтрольне ДП «Добробуд» намагалась ще двічі реалізувати таку саму схему з поділу земель УжНУ в Шахтинському лісі, та на Православній набережній, 21, де розташований стадіон, проте розголос та протестні звернення громади до Міністерства освіти і науки України завадили цьому.
Тож, мешканці цього мікрорайону виразили свій рішучий протест проти такої забудови та нецільового використання землі. Відтак, почалося їх протистояння із обласною владою, яка в свою чергу почала застосовувати до найактивніших представників важелі адміністративного впливу.
Так, вранці 2 листопада, група ужгородських поліцейських та працівників Ужгородського РТЦК та СП оточила місце ймовірного помешкання одного із представників ініціативної групи мешканців та позивача в суді Ігоря Безкровного. За інформацію місцевих мешканців, під час спроби здійснити незаконний обшук приватного об’єкту намагалися розшукати та затримати саме його.
Штучним приводом для цього стало внесенння Ігоря Безкровного до бази МВС про осіб, які перебувають у розшуку, у зв’язку із, нібито, ухиленням його від отримання повістки. Мешканці переконані, що це було здійснено за наполяганням із Закарпатської ОВА. І готові звернутися безпосередньо до президента щодо таких методів розправи над опонентами чинної влади на Закарпатті.
З цього приводу адвокат І. Безкровного Наталія Майстренко згадала кейс розправи обласної влади за участю обласних структур ТЦК та СП, ГУ НП, УСБУ та прокуратури над відомим громадським правозахисником Віталієм Грегором шляхом миттєвої мобілізації 11 березня 2022 року. Оскільки той здобув «особливу» увагу з боку керівництва області через свою пряму і неухильну позицію з вимогою провести аудит щодо транспортних засобів, конфіскованих митницею, які мали бути передані військоматом на фронт до військових частин, однак «зникли» в невідомому напрямку.
Непоодинокі випадки розправи місцевої влади з “незговірливими” активними членами громад шляхом вручення повісток чи використання інших адміністративних методів, на жаль, відомі по всій Україні, і Закарпаття не є винятком. Таким чином, використовуючи адмінресурс, чиновники в інтересах приватних осіб чинять тиск на журналітів та людей з активною громадською позицією, зокрема, учасників судового процесу та протестуючих проти свавілля влади. Задля однієї мети – приховати свої незаконні схеми щодо виведення землі з володіння та користування держави на користь приватних забудовників.
25 серпня 2023 року Ужгородський міськрайонний суд задовольнив клопотання мешканців в рамках ініційованого ними позову проти забудовників і наклав заборону на виконання будівельних робіт на даній території до набрання законної сили рішенням суду.
У четвер, 16 листопада 2023 року, о 15 годині, Закарпатський апеляційний суд розглядатиме апеляційні скарги Закарпатської ОВА та забудовника на дане рішення міськрайонного суду про заборону виконання будівельних робіт на даній території площею 1,125 га по вул. Кримській.
Розгляд по суті справи №308/13866/23 про визнання незаконними і скасування розпоряджень голови ОВА В. Микити про зміну цільового призначення земельної ділянки по вул. Ккримській під багатоквартирну забудову, скасування забудовнику містобудівних умов та обмежень, після перерви, призначено на 27 листопада, о 9.30.