10.8 C
Uzhhorod
П’ятниця, 20 Вересня, 2024

На відкритих лекціях в Ужгороді відомий дослідник Михайло Сирохман розкаже про втрачені церкви Закарпаття

 

Захід пройде у рамках проєкту “Втрачені церкви Закарпаття”.

Теми лекцій, що читатиме 10 вересня Михайло Сирохман: «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття: історія, пам’яткознавчий аспект», «Втрачені церкви Закарпаття», «Дерев’яні церкви Закарпаття, збережені шляхом перенесення»

Тривалість заходу: 2-2,5 год.

Вхід вільний. Однак, необхідною умовою відвідування лекцій є попередня реєстрація для отримання підтвердження наявності місць відповідно до правил адаптивного карантину.

«Втрачені церкви Закарпаття» – прикладне міжсекторальне наукове дослідження української гуманітаристики у центральній Європі, у вигляді бази даних (онлайн та офлайн), що містить найбільш вичерпну та структурну інформацію про унікальну культурну спадщину Закарпаття – 156 об’єктів втраченої сакральної архітектури: дерев’яні церкви, дзвіниці, муровані церкви поліетнічних груп населення краю.

Михайло Сирохман відомий як мистецтвознавець, художник-графік та викладач Закарпатської академії мистецтв і насамперед як «гуру» дерев’яних церков, яким він присвятив понад 40 років польових та архівних розвідок. Починаючи з кінця 1970-х він фіксував дерев’яні церкви, каплиці та дзвіниці на фотографіях і слайдах, розпитував про існуючі та втрачені храми старожилів, нащадків майстрів-будівничих, вів пошуки в архівах, листувався із краєзнавцями. Так, по крупинці, однією-єдиною людиною був зібраний матеріал, що інакше був би втрачений для України назавжди – носії спогадів, яких іще застав пан Михайло, поступово відійшли у засвіти. Від 2000 року і дотепер Михайло Сирохман працює в архівах та з фондами музеїв Чехії, Словаччини, Угорщини, приділяючи особливу увагу втраченим церквам. Виявлені ним факти та унікальні зображення – світлини, малюнки, плани – дали змогу суттєво доповнити матеріали польових досліджень 1980–1990-х років. На основі цієї роботи ним уже опубліковано монументальну монографію «Церкви України. Закарпаття» (2000), книжки «55 дерев’яних храмів Закарпаття» (2008), «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття» (2016), «Будівничі закарпатських церков» (2019) та інші.

Нині пан Михайло працює над підготовкою тексту та ілюстрацій для одноіменного друкованого видання проєкту «Втрачені церкви Закарпаття».

Зареєструватися на захід можна на сторінці проєкту у фейбуці (у розділі “квитки”): https://www.facebook.com/events/1232417170613576/?ref=newsfeed.

 

Останні новини
Схожі новини