Олеся Тотар разом з чоловіком здають кров у Закарпатській обласній станції переливання крові два роки поспіль.
“Це взагалі, я вам скажу, дуже добра справа, безкоштовна, тому всіх прошу долучатися, — сказала жінка. — Загалом здаємо, якщо просять знайомі, якщо треба. Це вже другий випадок, коли нас попросили знайомі, тому здаємо. Чоловік частіше здавав, а я в декреті, тому не так. Ми здаємо і просто так. Почуваюся нормально”.
Завідувачка відділу обласної станції переливання крові Марія Фантич каже: присвятили місячник до Всесвітнього дня донора.
“Це орієнтовано здебільшого на молодь. Потрібна молода кров, тому потрібно залучати молодь. Молодь – це перспектива, це здоров’я. Це безпечна кров. Завжди в нас обмаль крові з резусом мінус. Ми кожного дня потребуємо, бо кров має термін придатності й зберігається максимум до 40 днів, тому її завжди треба поновлювати”, — пояснила Марія Фантич.
Для того, аби кров була якісною, її треба зберігати при температурі до 6-ти градусів, – каже виконувачка обов’язків директора з трансфузіологічної допомоги Мирослава Хрипак.
“Плазма у нас проходить карантинізацію, тобто 6 місяців вона стоїть в низькотемпературному прилавку, за цей період вона нікому не видається, тому що 180 днів – це інкубаційний період будь-яких вірусних захворювань, — пояснила вона. — Ця плазма вже буде протестована, вона стоїть і чекає, що до нас знову повернеться донор через 6 місяців і щоб ми знову його протестували, а потім, за умови негативних результатів, цей компонент видається в лікувальний заклад. Еритроцити зберігаються до 42 днів при температурі 5-6 градусів. Тромбоцити – це дуже рідкий компонент, який ми робимо на замовлення, тому що термін зберігання в них буде до 5 діб”.
За словами Марії Фантич, зібрану кров упродовж місячника віддадуть в усі лікарні Ужгорода.