29 квітня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту представлять виставку витинанок Марії Бурдяк та Галини Дудар.
Як повідомляє Департамент культури Закарпатської ОДА, експозиція наповнена сюжетами з лемківського побуту, мотивами народних пісень і писанковими орнаментами, виконаними у техніці, що нагадує лемківське воскове письмо.
Паперові узорні прикраси – витинанки – поширились в інтер’єрах лемківських хат у середині ХІХ ст. Формування традицій прикрашення хат білим узорним папером обумовлене одним із важливих чинників – переходом від курної хати до напівкурної, «чистої». Вирізані паперові узорні фіранки завішували на покуттях під іконними поличками, на вікнах, мисникових поличках, над вікнами, дверима й ін. Для витинання лемківські майстри використовували білий друкарський, канцелярський, тонкий папір, рідше – фольгу (в основному для віночкових прикрас).
Ця виставка – вшанування пам’яті тих, кого вирвали з рідної землі, і любов до Лемківщини, яка живе в серцях майстринь. Вона є даниною пам’яті трагічним сторінкам українського народу, що відбулися 80 років тому – примусовому виселенню автохтонних українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.
Відкриття відбудеться о 13-й годині інформує Ужгородський Скансен.