Ужгород планує облаштувати сучасні велопарковки в усіх школах міста до вересня цього року. Ідея виникла після відвідин делегації з Ужгорода містечок Польщі та Швеції, де вони досліджували передовий досвід зі сталої мобільності в шкільних закладах.
Заступник міського голови Іван Завидняк повідомив, що вже 10 шкіл у місті обладнали велопарковки, які активно використовують школярі. Для реалізації проєкту з облаштування велопарковок у всіх школах міста залучаються меценати та підприємці, що займаються металообробкою. Організація ГО “Форза” консультується з експертами і визначає технічні вимоги для велопарковок, забезпечуючи відповідні стандарти.
Цей проект спрямований на підвищення культури мобільності серед дітей та сприяння здоровому способу життя шляхом стимулювання використання велосипедів для подорожей до шкіл.
Голова ГО “Форза” Леся Лойко розповіла, що підприємство, яке відповідає за встановлення велопарковок, вже розпочало консультації з організацією. Згідно з державними стандартами, велопарковки повинні бути спроєктовані таким чином, щоб велосипед можна було причепити не лише в одній точці, а в кількох одночасно, максимально захищаючи його від можливої крадіжки.
“Ми надали їм всю інформацію, і вони взяли її в роботу”, – сказала Леся Лойко.
Вона також зазначила, що минулого року за підтримки ЄС “Форза” встановила у школах Ужгорода 160 паркомісць для велосипедів. Початково деякі адміністрації шкіл сумнівались у необхідності таких парковок, оскільки діти рідко користуються велосипедами для подорожей до школи, але після встановлення зверталися з проханням додати ще більше місць для паркування.
Леся Лойко привела приклад з польського міста Гданськ, де кожен навчальний заклад згідно з місцевою політикою має мати по 3 парковочних місця для велосипедів на кожен клас. З наступного року ця норма ще має збільшитися.
В Ужгороді тим часом наразі діє 2 документи, які б мали стати дороговказом у напрямку розвитку велоінфраструктури міста, в тому числі й біля шкіл. Йдеться про Концепцію розвитку велоінфраструктури міста Ужгорода та План сталої міської мобільності Ужгорода.
Також доступна для всіх охочих сформована мапа велопарковок, на якій зафіксовані всі локації, де велосипедисти можуть залишити свій транспортний засіб. Мапа доступна на українській та англійській мовах.