Сьогодні зранку на працівників відомого екзотаріуму «Акваріум», які вийшли на роботу після понеділкового вихідного, очікував фантастичний сюрприз: єдиний в Україні «акваріумний» гладколобий кайман Шнайдера на ім’я Фантик несподівано… відклав яйця. Тобто, виявився, по факту, самичкою. Слід так розуміти,як пишуть на сторінці закладу у соціальній мережі Фейсбук, на ім’я, тепер уже, Фанта.
«Коли він приїхав до нас пару років тому з Києва, від фахівця-герпетолога, який виростив цього каймана з, буквально, «малька», ми прийняли на слово, що це самець. Та й перепровірити таку інформацію було би складно: стать у крокодилових визначається за рядом вторинних ознак, не помітних при поверхневому огляді. А взяти до рук дорослу, вже 16-річну, сильну і велику, більшу за середнього собаку, хижу, зубасту тварину з миттєвою реакцією – якщо й не неможливо, то, принаймні, дуже і дуже проблемно», пояснюють в «Акваріумі».
Непоставлене питання вирішилося само по собі після того, як Фантик/Фанта протягом вихідного в «Акваріумі» понеділка, коли в закладі відсутні люди, спорудила з доступного йому, тобто їй, мінімуму матеріалів імпровізоване «гніздо» і відклала туди з десяток доволі великих яєць. В природі дбайлива «крокодиляча» мама старанно загортає кладку прілим листям і рештками рослин, які, повільно розкладаючись, виділяють додаткову температуру, важливу для інкубації зародків у яйці. В «акваріумному» помешканні Фанти таких матеріалів не виявилося, а тому вона облаштувала «ясла» для своєї майбутньої малечі неподалік від лампи обігріву, а сама кладка – відкрита і доступна для огляду.
Температура має суттєве значення для розвитку ембріонів у всіх, без винятку, крокодилових. Бо, буквально, визначає стать майбутнього потомства – за температури 32-34°С з яєць виходять виключно самці, якщо ж до 30°C – самиці, а проміжні умови (30-32°С) сприятливі однаково як для самців, так і для самиць. Але перевірити, яка ж температура в місці відкладення яєць Фантою, практично неможливо – дбайлива кайманяча мама практично ні на мить не відповзає від гнізда, охороняючи своїх майбутніх діток від, на її «думку», тих чи інших небезпек. І наближатися до неї в цей момент – вкрай небезпечно.
«Відкладення яєць самичкою рідкісного каймана Шнайдера, одного з двох найменших видів крокодилових, з появою, через 60-100 днів, гладколобокайманошнайдерової малечі, подія справді унікальна не тільки для Ужгорода та Закарпаття, але й для герпетологічного співтовариства в Україні. Тому вже буквально днями до обласного центру Закарпаття приїдуть одразу кілька іменитих герпетологів з Києва, Харкова та Одеси, з якими ми вже зранку поділилися цією чудовою новиною. А тим часом побачити унікальну картину в «Акваріумі» можуть всі бажаючі, а тому акваріумний слоган «Приходьте бачити!» виходячи з таких обставин став ще більш актуальним», – йдеться у пості на сторінці екзотаріуму у Фейсбуку.