В Ужгородській міській раді сьогодні відбулася стартова конференція щодо гранту, який передбачає встановлення сонячних панелей у медзакладах та проведення аудитів енергоефективності у комунальних установах.
Перед початком її роботи із представниками медіа зустрілися Іван Завидняк – заступник міського голови Ужгорода, директорка Агенція регіонального розвитку Закарпатської області Агенції регіонального розвитку Закарпатської області Ганна Цімболинець, керівник Ужгородська міська багатопрофільна клінічна лікарня Олег Голуб, виконавча директорка Асоціації міжгромадського розвитку повіту Сату-Маре Ніколета Ласан та менеджер проєкту від міста Уйфехерто Шандор Вегсео.
Як розповів Іван Завидняк, загальний кошторис проєкту – понад 625 000 євро, Ужгород отримає близько 250 000 євро на встановлення енергоефективного обладнання у лікарні – сонячні батареї та енергозберігаючі пристрої, за допомогою яких можна буде акумулювати електроенергію.
Співфінансування із бюджету міста складе 10%. Також у межах проєкту у 10 комунальних закладах проведуть аналіз з енергоефективності. Іван Іванович відзначив, що в умовах воєнного стану питання енергоефективності залишаються актуальними, подякував європейським партнерам і висловив переконання на подальшу співпрацю.
Ганна Цімболинець відзначила, що вважає цей проєкт чи не найуспішнішим, зокрема для Закарпаття. Подякувала партнерам завдяки яким це вдалося зробити. Планується встановлення фотоелектричних систем у медичних закладах трьох країн-учасниць: лікарні швидкої допомоги в повіті Сату-Маре (Румунія), КНП «Ужгородська міська багатопрофільна клінічна лікарня» (лікарня планового лікування на вулиці Минайській, 71) та трьох медичних кабінетах в Уйфехерто (Угорщина).
Олег Голуб наголосив, що питання енергоефективності було актуальним для закладу завжди, особливо воно загострилося під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. Тому ще в 2022 році був розроблений проєкт з енергоефективності, дві черги якого вдасться реалізувати за рахунок згаданого проєкту. «Загалом покрівля закладу дозволяє розмістити сонячні панелі загальною потужністю при піковій інсоляції 140 кВт, це 30 % середнього споживання і цього достатньо для забезпечення ургентної служби і надання невідкладної допомоги», – додав керівник лікарні.
Ніколета Лашан розповіла про ту частину проєкту, яку втілюватимуть в Румунії. За її словами, на першому етапі буде встановлено сонячну електростанцію на лікарні Сату-Маре, згодом організують навчальні тренінги для шкіл щодо використання енергоефективних рішень тощо. Частка проєкту для Румунії – 250 000 євро.
Шандор Бегсео презентував угорську частину проєкту, розповів, що в Уйфехерто сонячну електростанцію встановлять для дитячої лікарні, дорослого відділення місцевої лікарні та станції швидкої допомоги. «Причини нашої участі такі ж, як у партнерів, – кризові часи та підвищення вартості електроенергії», – додав пан Шандор. Угорська частина проєкту – 120 000 євро.
До кінця проекту очікується значний прогрес у впровадженні заходів з енергоефективності та збільшенні використання відновлюваних джерел енергії як серед організацій-учасниць, так і в транскордонних громадах.