Презентація книги «Наша Перша світова», до якої увійшли прозові твори українських письменників про події Першої світової війни, відбудеться в Ужгороді 21 лютого.
Антологія вийшла друком у харківському видавництві «Фоліо». Упорядником книги є ужгородський письменник та журналіст Олександр Гаврош.
До книги увійшли прозові твори 12 авторів, які були сучасниками або безпосередніми учасниками подій Першої світової війни. Серед них також – і закарпатський письменник Василь Ґренджа-Донський.
Олександр Гаврош розповів про унікальність та особливість книги та роботу над нею.
– У 2014 році виповнилося 100 років від початку Першої світової війни. Україна була безпосередньо ареною страшних воєнних подій столітньої давності, бої відбувалися також і на Закарпатті, на наших перевалах.
Але якось так склалося, що навіть у столітній ювілей, як і до того, ми не мали книги, в якій були б зібрані прозові твори, враження, рефлексії про цю війну. Тож мені спало на думку укласти такий збірник. Для того, аби відібрати найкращі твори, я багато перечитав художньої літератури на відповідну тему, працював над цим кілька років.
До збірки увійшли твори 12 авторів, 10 з яких – безпосередньо з заходу України, адже найбільш кровопролитні бої відбувалися власне на територіях Волинської, Рівненської, Тернопільської, Чернівецької, Львівської, Закарпатської областей. Разом із тим, до антології увійшли й тексти з території підросійської України, які служили в армії та описали свої враження у прозових творах.
Серед авторів, чиї твори представлені у книзі, Роман Купчинський, який був січовим стрільцем. Марко Черемшина, який описав події Першої світової війни на Гуцульщині. Степан Васильченко, Василь Стефаник, Ольга Кобилянська.
Повість Осипа Турянського «Поза межами болю», в якій він пише про свій досвід військовополоненого. Катря Гриневичева, яка описує, що бачила у таборах для переміщених осіб. Клим Поліщук – репресований у 30-х роках письменник, який у роки Першої світової був солдатом російської армії. Новели Осипа Маковея, в яких він описує вже післявоєнну ситуацію і перші повоєнні роки.
Також в антології представлений фрагмент біографічного роману Василя Ґренджі-Донського, де він описує, як воював в угорській армії. Цей твір маловідомий на Закарпатті, над ним письменник працював в останні роки життя і так його й не дописав.
Таким чином, каже Олександр Гаврош, антологія є своєрідною палітрою: крізь прозові, короткі, але дуже змістовні твори, можна побачити й те, як проходили військові дії, і як в ті роки виживало цивільне населення.
Перший відгук на збірку написав професор історії Сергій Федака, відзначивши, що книга читається на одному подиху і є дуже суголосна воєнному часу, в якому нині живе Україна. Відтак презентацію вирішили проводити у сороковини з дня смерті Сергія Федаки та присвятити її пам’яті професора.
Книгу «Наша Перша світова (1914-1918): антологія української художньої прози» представлять читацькому загалу 21 лютого о 16:00 у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в Ужгороді.
Утім уже зараз вона доступна для придбання у книгарнях, а також є в електронному варіанті.