back to top
-2.5 C
Uzhhorod
Середа, 15 Січня, 2025

В УжНУ готують потенційних фахівців для майбутнього заводу “Біофарма” в Ужгороді

Договір про співпрацю, який передбачає можливість працевлаштування майбутніх випускників-біологів УжНУ, освітню практику та обмін досвідом, підписали Ужгородський національний університет та біофармацевтична компанія «Біофарма».

Вже кілька років поспіль на біологічному факультеті УжНУ діє освітня програма, на якій бакалаври й магістри вивчають спеціальність біологія та біохімія. Цього ж року на факультеті вперше набрали студентів на нову магістерську програму, яка має назву біоінформатика, розповів кандидат біологічних наук, завідувач кафедри ентомології та збереження біорізноманіття біологічного факультету УжНУ Владислав Мірутенко.

Випускники згаданих спеціальностей у найближчому майбутньому матимуть перспективи працевлаштування на фармацевтичному заводі «Біофарма Плазма», який наразі будується в Ужгороді. За словами Владислава Мірутенка, про зацікавленість у спеціалістах йшлося і під час зустрічей із керівництвом компанії «Біофарма», і під час нещодавнього візиту студентів-біологів на завод компанії у Білій Церкві.

«За напрямком біологія та біохімія ми щороку випускаємо близько 12-13 бакалаврів та приблизно 8-10 магістрів. Цього року на освітню програму за напрямком біоінформатика набрали 6 магістрів, сподіваємося, наступного року буде більше, адже поки це зовсім новий напрямок. Біоінформатика – це спеціальність, в якій перетинаються біологія та інформаційні технології. Спеціалісти в цій галузі працюють з великими обсягами біологічних даних, застосовуючи інформаційні технології, вміють їх обробляти і трактувати», – пояснив Владислав Мірутенко.

Поїздка студентів-біологів на виробництво “Біофарма”. Фото: Медіацентр УжНУ

Одним із практичних аспектів застосування біоінформатики є комп’ютерне конструювання ліків, засноване на раціональному виборі генів-мішеней і молекулярних моделей їхніх білкових продуктів. Це дозволяє формувати індивідуальний підхід до профілактики та лікування різноманітних захворювань та є відправною точкою до розвитку сучасної персоналізованої медицини.

Враховуючи це, фахівці-біоінформатики нині потрібні в наукових інститутах, фармакологічних та біотехнологічних компаніях, генетичних та біомедичних центрах.

Нову освітньо-професійну магістерську програму «Біоінформатика» в УжНУ вирішили відкрити, зважаючи на великий успіх, з яким незмінно проходить Літня школа біологічної інформатики. Захід проводять вже кілька років поспіль у форматі кількаденного тренінгу у співпраці з іноземними партнерами, зокрема, з Оклендським університетом (США). Цього літа Школа зібрала 60 студентів з усієї України, для яких читали лекції близько 40 українських та закордонних науковців.

«Щороку інтерес до школи серед студентів зростає, кількість її учасників збільшується. Тому наші американські колеги й партнери, зокрема професор Тарас Олексик, який є випускником Ужгородського університету, а нині працює в Оклендському університеті, запропонували відкрити повноцінну магістерську програму з біологічної інформатики, де студенти матимуть можливість здобути сучасний фах, опанувавши кілька профільних дисциплін, та здобути диплом магістра. Новий напрям відкритий за сприяння адміністрації УжНУ, зокрема ректора Володимира Смоланки і проректора Ігоря Короля, які всіляко сприяли втіленню нашої нової ідеї», – розповів Владислав Мірутенко.

20240722 1696 20240719 180000

Літня школа з біоінформатики 2024. Фото: сайт УжНУ

 

Загалом курс охоплює 10 обов’язкових і кілька вибіркових дисциплін, серед яких, зокрема, основи біоінформатики, генетика людини з основами медичної генетики, бази даних в біологічних дослідженнях, геномна біологія, молекулярна філогенетика й обов’язково – іноземна мова.

Навчання на магістерській програмі проходить в онлайн режимі, тож до викладання долучатимуться і фахівці УжНУ – біологи, математики, інформатики, і спеціалісти з-за кордону. Так, у наступному семестрі окремі курси для магістрів читатимуть фахівець із геномної біології, автор кількох винаходів у світовій генетиці професор Тарас Олексик, фахівець з біонформатики та ІТ-технологій, доктор філософії Вальтер Вольфсбергер.

Навчання на магістерській освітній програмі за спеціальністю біоінформатика триватиме впродовж 1,5 роки. Разом із тим, відкриття заводу в Ужгороді компанія «Біофарма» планує у 2026 році. До того часу біологічний факультет випустить перших магістрів-біоінформатиків, які потенційно матимуть необхідні знання для роботи на згаданому заводі. Утім, за словами пана Владислава, компанія зацікавлена не лише у фахівцях з біоінформатики, але й у біологах та біохіміках.

«У майбутньому наші студенти також зможуть проходити на заводі практику, з тим, аби отримувати практичні навички, вчитися працювати з професійним обладнанням і застосовувати отримані теоретичні знання у прикладній площині», – сказав Владислав Мірутенко.

Останні новини
Схожі новини