Зі слів чиновника, “перші на Закарпатті пальми” було закуплено і сьогодні висаджено у відкритий грунт “за ініціативи будівельної компанії, яка поруч розбудовує житловий комплекс”. Всього їх шість. “Зі слів представників підрядної організації, ці красуні з південних країв витримують морози до -20, і мають комфортно почуватись в нашому кліматичному поясі”, – написав Є.Плавайко.
Насправді така оптимістична інформація не відповідає дійсності.
Як повідомив журналіст і власник екзотаріуму “Акваріум” Олег Диба, який на практиці, багато років поспіль займався інтродукцією субтропічних рослин в умовах Закарпаття, зокрема виростив у власному дворі в Ужгороді бамбуковий сад з трьох десятків видів і сортів бамбуків, йдеться про “віялову” пальму трахікарпус, яка справді належить до числа найморозостійкіших. Однак, її здатність опиратися морозам є відносною.
Як розповідає Олег Диба, є два умовно морозостійкі види цієї пальми – трахікарпус Форчуна і трахікарпус Вагнера. Перший в Україні є достатньо розповсюдженим у відкритому грунті на південному березі Криму. Це найтепліша кліматична зона України, так звані північні субтропіки. Але й там трахікарпус Форчуна частково вимерзав в особливо суворі для цього регіону зими, під час кількаденних піків мінусових температур, які там сягали всього –12оС. На Закарпатті, яке виділяється значно м’якшим, в порівнянні з іншими регіонами, центральноєвропейським кліматом, морози хоча й відступили останніми роками, а все ж можуть, за певних обставин, сягати в тепліших низинних районах позначки мінус 20. При цьому, що суттєво, тривалість пікових морозів у нас значно довша, ніж у Криму. А клімат, на відміну від кримського, дуже вологий, що суттєво знижує морозостійкість, а точніше – здатність виживати трахікарпусів в умовах Закарпаття.
“Пальми, на відміну від інших дерев, до яких ми звикли, – розповідає Олег Диба, – мають лише одну точку росту. І коли вона вимерзає – дерево гине. У нас це відбудеться, коли місце, звідки на вершині стовбура в трахікарпуса росте пучок листя, наповниться водою зимових дощів, а потім настане мороз і ця вода замерзне. Трахікарпус взагалі не любить рости у болоті, яке стало типовим для закарпатських зим останнім часом. Грунт має бути дренованим, водопроникним. Але навіть про це у випадку “перших закарпатських пальм” ніхто не подбав – їх просто висадили в ями, викопані в нашій глині чи суглинку. Ці пальми приречені. Вони, за певного збігу сприятливих обставин можуть перезимувати одну чи навіть дві зими, але далі все одно вимерзнуть. Тим більше, що йдеться про дерева, вирощені в умовах оранжерей, а не відкритого грунту. Тобто, які взагалі не знали холоду, не адаптовані. Я є учасником інтернет-спільнот екстремального садівництва України, де зібрано найкращий практичний досвід у цьому контексті, і вирощував трахікарпус протягом кількох років, з укриттям на зиму, виростив пальму з просто листяного саджанця до дерева з приблизно 60-сантиметровим стовбуром. Тому знаю, про що говорю. І тим, хто збурив ужгородський соціум цим, по суті, рекламним трюком, також би було поцікавитися цією інформацією, а не вестися на комерційну обманку про фантастичну морозостійкість цієї пальми. І задуматися, чому таких пальм нема напостійно в південних регіонах нашої країни, де клімат сухіший і, завдяки морю, тепліший, ніж на Закарпатті. Чи в сусідній Угорщині, де клімат схожий до нашого, але “світліший” і тепліший”.
Інший вид трахікарпуса – Вагнера, що має трохи компактніше віялоподібне листя, яке менше заламується на вітрі, вважається селекційно виведеним і, як запевняють, навіть трохи морозостійкішим – до кількагодинних мінус 23. Але його так само стосуються всі вищенаведені “проблеми” “пальмівництва” на Закарпатті, які зводять перспективи “закарпатських пальм” до абсолютного нуля.
Значно правильнішим було б вкопати ці пальми в ємкостях, у яких вони росли, системно поливати, а на зиму, до настання стійких холодів і дощів, занести у високе світле приміщення на взірець зимового саду. І в такий спосіб перетримати до наступного сезону. Але цим забудовник, який придбав пальми по ціні не менше 15000 грн за штуку, навряд чи буде заморочуватися.
Можна вжити ряд заходів, які збільшать ймовірність виживання цих пальм в умовах особливо теплої зими, але цим з боку забудовника також ніхто не цікавився.
Що цікаво, як розповів О.Диба, трахікарпуси стало ростуть в умовах відкритого грунту у широтах, значно північніших, які у нас підсвідомо асоціюються з холодним кліматом. Наприклад, на Британських островах та Скандинавському півострові. Але треба пам’ятати, що там протікає теплий Ґольфстрім і, насправді, клімат в частині тих регіонів є значно м’якшим за наш.