Питання технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків та послуги із розподілу (доставки) газу обговорили на засіданні Ради голів ОСББ, ЖБК та БК в Ужгородській міській раді.
В.о. директора Закарпатської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» Володимир Зленко розповів, що роботи з технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем газопостачання проводяться з квітня. Йдеться про мережі спільної власності: ті, які прокладені на фасадах та всередині (зокрема, у під’їздах) багатоповерхівок.
Стан мереж на сьогодні такий, що на деяких адресах фахівці виявляють по 10-15 витоків газу на будинок.
Сьогодні відповідальність за стан та обслуговування внутрішньо будинкових газових мереж лежить на співвласниках будинків або управителях (п. 3.2 та 3.3 розділу ІІІ ПБСГУ та ІІІ розділ, 5 глава, 3 пункт Кодексу ГРС). Детально ознайомитися із нормативно-правовими актами, що регулюють це питання, можна на сайті Ужгородської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України»: https://zk.grmu.com.ua/%D1%84%D1%96%D0%BB%D1%96%D1%97/.
Там же опублікований графік проведення технічного обслуговування багатоквартирних будинків та завантажені актів про проведення робіт.
Щодо оплати за надані послуги, то керівник підприємства пояснив, йдеться не про щомісячну оплату, а разову оплату: тільки один раз на 3 роки або на 5 років.
Періодичність залежить від віку мереж: якщо будинок має менше 25 років, то технічне обслуговування (і, відповідно, оплата) проводитиметься один раз на 5 років. Якщо ж будинок збудований більше 25 років тому, то один раз на 3 роки. Оплачують же споживачі за цю послугу виключно після здійснених робіт.
Головна мета робіт з технічного обслуговування – ліквідувати наявні витоки та попередити ймовірність нових витоків, щоб уберегти мешканців від нещасних випадків та забезпечити справну роботу мереж.
Окрім того, йшлося під час зустрічі й про те, як розраховується платіж за послугу з розподілу газу і що вона включає у себе низку робіт з обслуговування розподільних мереж. Зокрема, ремонт та заміну газопроводів (у тому числі й тих, що пролягають під землею), обладнання, повірку та заміну лічильників обліку газу, цілодобову роботу аварійно-диспетчерської служби 104 та багато інших робіт.
Володимир Зленко запросив голів правлінь ОСББ, ЖБК та БК, керівників управлінських компаній до співпраці. Наголосив, що співвласники багатоквартирних будинків повинні бути зацікавлені в забезпеченні безпечної експлуатації газових мереж будинку та своєчасно здійснювати оплату за виконані роботи. Він вислухав усі конструктивні пропозиції голів правлінь ОСББ, зокрема про те, що їх необхідно інформувати про дату проведення обстеження мереж та проведення робіт, щоб у співвласників не виникало питань, коли і які були проведені роботи.
Також під час зустрічі обговорили багато питань, які турбували присутніх. Це і забезпечення доступу до мереж у під’їздах будинку, і якість послуг, про боржників за надані послуги та як з ними боротися. Йшлося і про необхідність забезпечення співвласниками, управителями прочистки димо-, вентканалів. Говорили також про оплату за розподіл газу.
Природний газ – це паливо, тепло, комфорт у квартирах, приватних будинках. Разом з цим споживачі послуг з газопостачання повинні забезпечувати дотримання Правил безпечної експлуатація систем газопостачання житлових і громадських будинків та своєчасно сплачувати за надані послуги з постачання газу, розподілу та технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем газопостачання.