Пасічники і бджолярі Закарпаття два дні поспіль мали можливість відвідати навчально-практичний тренінг. Перший день семінару був присвячений сучасним підходам до бджільництва, включно зі створенням Атласу Пилку Закарпатської області, та вимогам до маркування продукції. Другий день — це можливість дізнатися про участь у грантовій програмі ФАО та ЄС, отримати інструкції з подання заявки та попрактикуватися у написанні бізнес-планів.
— Це навчання — ще один важливий крок до зміцнення позицій нашого унікального продукту із географічним зазначенням – “Закарпатський мед”, — росказав туризмознавець Олександр Коваль. — Тренінг став простором, де знання та досвід стали інструментами для змін. Ці знання – це не просто про мед. Це про майбутнє, де кожна крапля унікального продукту “Мед Закарпаття” говорить про турботу, якість і традицію.
Бджолярі дізнавалися, чому відповідність харчовому законодавству та правильне маркування меду – це довіра споживачів та визнання на ринку; як виробляти якісний і безпечний мед, дотримуючись найкращих практик; чим важлива раціональна годівля бджіл для здоров’я сімей та смаку меду.
Провели тренінг продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) спільно з проєктом Європейського Союзу «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA).